Kontakt

Huvudmannen Skolstiftelsestyrelsen

Ordförande: Lioudmila Vorobieva
ludmila@uppsalawaldorfskola.nu

Rektor/förskolechef

Anki Högberg
070-545 34 39, rektor@uppsalawaldorfskola.nu

Ekonomi

Björn Gräsman
070-334 00 54 ekonomi@uppsalawaldorfskola.nu

Kansliet

Inger Molin
018-46 00 96 skolan@uppsalawaldorfskola.nu

Studie- och yrkesvägledare

Emelie Tannfors
(på skolan onsdagar 9-13)
Kontakt: syv@uppsalawaldorfskola.nu

Skolsköterska

Vikarie: Paola Oras
(på skolan tisdagar 8-16.30).
070-447 89 74 skolskoterskan@uppsalawaldorfskola.nu

Kurator

Ronja Ottoson
(på skolan tisdagar kl. 9.30-16)
Kontakt: kurator@uppsalawaldorfskola.nu

Stöd

Lisa Simm
070-447 87 98 lisa@uppsalawaldorfskola.nu

Lena Junell
070-447 87 98 lena.junell@uppsalawaldorfskola.nu

Fritidshemmet Torpet

Anne-Lie Norman, Rikard Lindahl och Laine Falklund
0765-541 576 fritids@uppsalawaldorfskola.nu

Fritidsklubben

Maja Johansson
070-447 89 46 fritidsklubben@uppsalawaldorfskola.nu

Köket

Peppe Pagano och Metije Veseli
018-46 40 90

Synpunkter och Klagomål

Det är rektor som i första hand tar emot och åtgärdar eventuella synpunkter och klagomål på brister i verksamheten.  Det är viktigt för skolan/förskolan att analysera, åtgärda och följa upp eventuella brister.

Vid allvarliga brister i verksamheten  kontaktar rektor  huvudmannen, i vårt fall skolstiftelsestyrelsen.

Huvudmannen vill kraftigt understryka rekommendation till vårdnadshavare att omedelbart anmäla kränkande behandling till rektor via mail, rektor@uppsalawaldorfskola.nu eller telefon, 070-545 34 39.